Regulamin wypożyczalni

REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W CZEMIERNIKACH

I. Postanowienia ogólne

  1. Regulamin korzystania z materiałów i usług, zwany dalej Regulaminem, określa warunki i zasady korzystania z materiałów i usług we wszystkich placówkach GBP w Czemiernikach.
  2. Prawo do korzystania z Biblioteki ma charakter powszechny na zasadach określonych w Ustawie o bibliotekach oraz w niniejszym Regulaminie.
  3. Wypożyczanie i korzystanie ze zbiorów zgromadzonych w Bibliotece oraz sprzętu komputerowego jest bezpłatne.
  4. Osoby, zamierzające korzystać z usług Biblioteki, zobowiązane są do okazania dowodu tożsamości (ewentualnie innych dokumentów) w celu dokonania zapisu w elektronicznej bazie zarejestrowanych użytkowników Biblioteki.
  5. Przy zapisie zgłaszający podaje:
    – nazwisko i imię,
    – płeć,
    – adres stałego pobytu,
    – numer telefonu kontaktowego, e-mail
    – przynależność do grupy społeczno-zawodowej (według klasyfikacji Głównego Urzędu
    Statystycznego),
    – opcjonalnie – adres tymczasowego pobytu lub imię i nazwisko oraz adres opiekuna
    prawnego osoby niepełnoletniej.
  6. Osoby, zapisujące się do Biblioteki, zobowiązane są do zapoznania się z Regulaminem i podpisania oświadczenia potwierdzającego ten fakt. Złożenie podpisu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przestrzeganie Regulaminu oraz na przetwarzanie danych osobowych do celów statystycznych i ewentualnych roszczeń prawnych za nieuregulowane zobowiązaniawobec Biblioteki.
  7. Osoby niepełnoletnie mogą korzystać z usług Biblioteki po uprzednim podpisaniu przez rodziców lub opiekunów prawnych odpowiedniego oświadczenia.
  8. Podpisanie oświadczenia o zapoznaniu się z Regulaminem jest równoznaczne z przyjęciem odpowiedzialności za stan techniczny wypożyczonych materiałów bibliotecznych i ich terminowy zwrot. Za osoby niepełnoletnie odpowiedzialność ponoszą rodzice lub opiekunowie prawni.
  9. Osoby zapisane do Biblioteki zobowiązane są do informowania Biblioteki o każdej zmianie nazwiska, miejsca stałego lub czasowego pobytu oraz numeru telefonu kontaktowego w możliwie najkrótszym terminie.
  10. Na 10 minut przed zamknięciem placówki bibliotekarz ma prawo odmówić wykonania usługi.

II. Zasady wypożyczania materiałów bibliotecznych

  1. Łączna liczba wypożyczeń we wszystkich placówkach Biblioteki nie może przekroczyć 30 pozycji.
  2. Wypożyczone materiały można zwracać we wszystkich placówkach Biblioteki.
  3. Wszelkie uszkodzenia i defekty wypożyczanych materiałów bibliotecznych należy zgłaszać niezwłocznie po ich zauważeniu.
  4. Ustala się następujące okresy wypożyczeń dla poszczególnych rodzajów materiałów bibliotecznych:
    • książki – 30 dni (maksymalny okres prolongaty – 120 dni).
  5. Termin zwrotu można przedłużyć przed jego upływem osobiście, telefonicznie lub poprzez stronę internetową Biblioteki, jeśli wypożyczona pozycja nie została wcześniej zarezerwowana przez innego użytkownika.
  6. Wypożyczający może zarezerwować materiały biblioteczne aktualnie wypożyczone przez innych użytkowników.
  7. Użytkownik, który zagubi lub zniszczy wypożyczone materiały biblioteczne, zobowiązany jest zgłosić ten fakt pracownikowi Biblioteki.
  8. Przetrzymywanie wypożyczonych materiałów bibliotecznych poza wyznaczone terminy lub niewywiązanie się ze zobowiązań, powoduje zablokowanie możliwości korzystania z usług Biblioteki we wszystkich placówkach do czasu uregulowania zobowiązań.

III. Zasady udostępniania zbiorów w czytelni

  1. Zbiory czytelni udostępniane są na miejscu oraz wypożyczane na zewnątrz.
  2.  Pracownicy czytelni mogą żądać od użytkowników przedstawienia dokumentu potwierdzającego tożsamość.

IV. Zasady użytkowania sprzętu komputerowego i dostępu do Internetu

  1. Internet może być wykorzystywany wyłącznie do celów edukacyjnych, informacyjnych i poszukiwań bibliograficznych.
  2. Osoby korzystające ze stanowisk komputerowych zobowiązane są do przedstawienia dokumentu tożsamości.
  3. Jedna osoba może korzystać z dostępu do Internetu przez 60 minut. Jeśli nie ma innych chętnych, możliwe jest przedłużenie tego czasu.
  4. Użytkownik korzystający ze stanowiska komputerowego jest odpowiedzialny za wykorzystywany sprzęt i zainstalowane oprogramowanie.
  5. Zabronione są działania powodujące uszkodzenie sprzętu komputerowego, wprowadzanie zmian w konfiguracji, łamanie zabezpieczeń systemu oraz świadome wprowadzanie wirusów komputerowych do systemu.
  6. Zabrania się wykorzystywania stanowisk komputerowych do prowadzenia działalności zarobkowej, instalowania programów, otwierania stron zawierających treści pornograficzne, propagujące przemoc i rasizm, wchodzenia na strony zawierające pirackie oprogramowanie.
  7. Przed zakończeniem sesji należy skasować pobrane i zapisane pliki oraz wyczyścić pamięć przeglądarki (szczególnie jeśli użytkownik podczas logowania korzystał z poufnych haseł). Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za skutki niespełnienia tego wymogu.
  8. Ściągnięte z Internetu pliki lub programy można zapisywać na własnych nośnikach za zgodą dyżurującego bibliotekarza.
  9. Można wykonywać wydruki wyszukanych w Internecie informacji.
  10. Pracownicy biblioteki mają prawo kontrolować czynności wykonywane przez użytkownik na stanowisku komputerowym.
  11. Biblioteka stosuje oprogramowanie blokujące dostęp do stron zawierających treści niezgodne z niniejszym Regulaminem. Próby wejścia na strony, do których dostęp jest
    zabroniony, są rejestrowane przez system w sposób umożliwiający identyfikację osób dokonujących takich prób.
  12. Bibliotekarz może odmówić użytkownikowi dostępu lub zażądać odejścia od komputera, jeśli uzna, że jego zachowanie zagraża bezpieczeństwu systemu lub sprzętu.
  13. Osoby niepełnoletnie mogą zostać pozbawione dostępu do sprzętu komputerowego na żądanie rodziców lub opiekunów.

V. Wypożyczenia międzybiblioteczne

Sprowadzanie materiałów z innych bibliotek

  1. Prawo korzystania dla celów naukowych ze zbiorów innych bibliotek krajowych, za pośrednictwem Wypożyczalni Międzybibliotecznej, mają wszyscy czytelnicy Biblioteki.
  2. Usługi Wypożyczalni Międzybibliotecznej są bezpłatne.
  3. Czytelnik może złożyć zamówienie osobiście lub drogą elektroniczną .
  4. Przy zamawianiu należy podać dokładny opis bibliograficzny:
    – dla książek – imię i nazwisko autora, tytuł, miejsce i rok wydania.
  5. O sposobie realizacji zamówień (ilości zamówień przyjmowanych jednocześnie od jednego czytelnika, terminie i sposobie ich zamawiania w bibliotekach współpracujących) decyduje bibliotekarz, kierując się obowiązującymi przepisami, przyjętymi sposobami postępowania i
    umowami z poszczególnymi bibliotekami.
  6. Czytelnik, który uszkodzi lub zniszczy wydawnictwa uzyskane drogą wypożyczenia międzybibliotecznego ponosi konsekwencje związane z koniecznością naprawienia szkody, a przede wszystkim ponosi koszty w wysokości ustalonej przez Bibliotekę Wypożyczającą.
Skip to content